Wydrukuj tę stronę
środa, 06 sierpnia 2014 13:19

KONKURS FILMOWY - „Filmowe historie z Gryfem”

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

konkurs filmowy Czerwony gryf jest dziś oficjalnym i rozpoznawalnym symbolem Pomorza Zachodniego. Można go znaleźć w herbie województwa, ale również w wielu herbach powiatów, miast czy gmin regionu. Źródła piśmienne podają, że w herbie książąt pomorskich ten fantastyczny stwór pojawił się już pod koniec XII wieku. Najstarszym jednak zachowanym świadectwem obecności gryfa na Pomorzu jest jego wizerunek na pieczęci z 1214 roku.

 

Tym samym w 2014 roku mija 800 lat od wystawienia najwcześniejszego z zachowanych do dziś dokumentów z historycznym symbolem Pomorza. Rocznica ta stała się inspiracją do zorganizowania szeregu przedsięwzięć kulturalnych i naukowych, w tym: wystaw, konferencji, wykładów, konkursów i zawodów sportowych, które pod wspólną nazwą - Rok Gryfa - mają za zadanie budować zbiorową pamięć i wspierać pomorskie dziedzictwo kulturowe.

Kulminacyjnym punktem obchodów Roku Gryfa w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie otwarcie w dniu 29 września wystawy czasowej "Pod skrzydłami gryfa", poświęconej wizerunkowi godła Pomorza od średniowiecza po czasy współczesne. Ekspozycji towarzyszyć będą dodatkowe działania typu: program edukacyjny pod nazwą "Gra o tron gryfa", kolaż filmowy, katalog, wykłady i spotkania z kuratorami wystawy.

Jednym z elementów obchodów "Roku Gryfa" są konkursy tematyczne. Zakończono już konkurs plastyczny. Obecnie trwają jeszcze konkursy literacki i filmowy, do których uczestnictwa serdecznie zapraszamy.

Konkurs "Filmowe historie z Gryfem skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem Konkursu jest Zamek Książąt Pomorskich w
Szczecinie. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Olgierd Geblewicz -Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Filmy inspirowane tematyką gryfa nadsyłać można do siedziby Organizatora na adres: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540
Szczecin do dnia 12.09.2014 r.

Szczegóły dotyczące obchodów Roku Gryfa znajdą Państwo na stronie internetowej Zamku: http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php.

 

Regulamin konkursu poniżej w załączniku do pobrania.

 

Pobierz załącznik:
Czytany 11671 razy Ostatnio zmieniany środa, 06 sierpnia 2014 14:33
Marcin Dobrowolski

Najnowsze od Marcin Dobrowolski