Wydrukuj tę stronę
środa, 29 kwietnia 2015 08:34

Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

okladka MakowskiSpotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, 23 kwietnia 2015r.

Spotkanie z poetą bywa bodźcem, by zajrzeć do jego tomików i uaktualnić zdanie o niegdyś poznanych wierszach, ale jest też radością spotkania z człowiekiem, który dzieli się doświadczeniem życiowym i lekturowym, odsłania tajniki poetyckiego warsztatu, sukcesy i rozpoczęte zadania. W Drawsku mieliśmy taką piękną okazję, gdy drawscy bibliotekarze zaprosili czytelników na spotkanie z poetą panem Ireneuszem Makowskim. Dla wielu gości, którzy w tym dniu odwiedzili Centrum Kultury poetycka twórczość pana Ireneusza była wielką niespodzianką.

Ten wieczór autorski zorganizowano z okazji wydania przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim tomiku poezji autora pt. „PLANKTON". Uroczystość rozpoczęła pani Renata Żołądkiewicz witając autora i wszystkich gości zgromadzonych w sali kinowej, a wśród nich rodzinę, przyjaciół i znajomych autora, czytelników biblioteki, członków Klubu Literackiego. W kilku słowach wspomniała także o genezie wydania książki, jej recenzencie i oprawie graficznej.

Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książki pan Ireneusz Makowski opowiedział także jak ważne jest dla niego to, że książka ukazała się w Drawsku. Opowiedział o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z poezją, kto go inspirował i jak to wpłynęło na jego dalsze życie. Bardzo ciekawie opowiadał o wrocławskim środowisku poetyckim, w którym się wychowywał, o artystach z XIX wieku, jak i tych współczesnych. Goście dowiedzieli się także co zawiera nowa książka i co przyczyniło się do jej napisania. Usłyszeli także jeden z wierszy w wykonaniu samego autora. Wszyscy serdeczne gratulowali autorowi życząc jeszcze wielu twórczych inspiracji.

Autor zaprosił gości do kawiarni kinowej, gdzie czekał pyszny tort okolicznościowy i inne smakołyki. Dekorację tortu stanowiła cukiernicza okładka książki.

Goście zakupili tomik poezji, w którym autor osobiście wpisał każdemu dedykację. Podczas spotkania wywiązała się interesująca dyskusja, m.in. o misyjności poezji.

Wydanie książki „PLANKTON" zostało sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, gminy Drawsko Pomorskie oraz Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.

Recenzję książki napisał prof. dr. hab. Waldemar Okoń z Uniwersytetu Wrocławskiego, który pisze m.in. „Tom Makowskiego to tak naprawdę kilka tomów poetyckich zebranych w jedno, owoc wieloletniej intensywnej pracy, na która może sobie pozwolić jedynie Poeta Prawdziwy, drążący usilnie poetycką materię, starający się zatrzymać to, co nieuchwytne, zamknąć myśl w zmetaforyzowaną, migotliwą strofę." Specjalnie do tekstów autora ilustracje graficzne zaprojektował artysta Edward Zdzisław Szlązak.

Sam autor o swojej twórczości pisze: „Moja poezja kierowana jest do odbiorcy, któremu znane są kulturowe uniwersalia i symbole, który na skutek nabytej kompetencji sprawnie porusza się wśród tekstów kultury wysokiej, który traktuje literaturę jako wyzwanie, pole twórczych poszukiwań i metafizycznych doznań, który poprzez obcowanie z literaturą staje się bardziej wrażliwy na rzeczywistość, a tym samym osiąga pełniejszy i głębszy wymiar ludzkiej egzystencji."

Książka już dostępna w kasie Kawiarni Kinowej.

Fotorelacja ze spotkania

 

PODZIĘKOWANIA

W czwartek 23 kwietnia odbyło się w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim spotkanie autorskie połączone z promocją mojej książki poetyckiej „Plankton". Bardzo dziękuję Starostwu Powiatowemu, gminie Drawsko Pomorskie oraz Ośrodkowi Kultury w Drawsku Pomorskim za sfinansowanie tej publikacji. Cieszę się, że ten rodzaj literatury, w którym odnajdujemy coś z prawdy własnego serca", i który „ jest drugą twarzą duszy" znalazł wsparcie, zrozumienie i akceptację wśród tak znaczących instytucji.

Dziękuję serdecznie wszystkim przybyłym Gościom.
Dziękuję , za choć krótkie, ale jakże piękne poczucie łączności duchowej.
Dziękuję, że mnie wysłuchaliście, że znaleźliście czas, że po prostu JESTEŚCIE.

Kochani - to tylko dzięki waszej wrażliwości, pragnieniu obcowania z pięknem jakim jest szeroko rozumiana literatura, poezja wciąż żyje, a poeci wśród trudnych uwikłań naszej rzeczywistości mogą przemawiać własnym głosem.
Uczestnicząc z taką radością w tym spotkaniu, które było naszym małym, drawskim Świętem Poezji obdarzyliście mnie cząstką Waszego wewnętrznego światła, które otwartym sercem przyjąłem i za które jeszcze raz dziękuję.

Ireneusz Makowski

 

Czytany 12068 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 maja 2015 07:27
Daniel Styburski

Najnowsze od Daniel Styburski