Wydrukuj tę stronę
piątek, 10 stycznia 2014 10:44

„Zniewolony”

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

zniewolony„Zniewolony" to najnowszy film Steve'a McQueena – reżysera, który zasłynął takimi obrazami, jak „Głód" (2008), czy „Wstyd" (2011). Film powstał na podstawie wstrząsających wspomnień Solomona Northupa (w tej roli Chiwetel Ejiofor), wolnego, wykształconego czarnego człowieka z północy stanu Nowy Jork, który podstępem został porwany i sprzedany handlarzom niewolników.

Tak rozpoczęła się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który w obliczu okrucieństwa (przedstawionego w osobie brutalnego właściciela niewolników, którego gra Michael Fassbender) walczy nie tylko o życie, ale i o zachowanie godności. Wbrew otaczającej rzeczywistości Northup próbuje przetrwać i nie stracić nadziei na wolność. W dwunastym roku jego uprowadzenia, przypadkowe spotkanie Solomona z kanadyjskim abolicjonistą (w tej roli Brad Pitt) na zawsze zmienia jego życie.

Obok Chiwetela Ejiofora („2012", „Mów do mnie"), Michaela Fassbendera („Jane Eyre", „Wstyd") i pojawiającego się tu w epizodycznej roli Brada Pitta („World War Z"), reżyserowi udało się zgromadzić na planie znakomity zespół, w którym znaleźli się tacy aktorzy, jak Benedict Cumberbatch („W ciemność. Star Trek"), Paul Dano („Pętla czasu"), Garret Dillahunt („To nie jest kraj dla starych ludzi"), Paul Giamatti („Wszyscy wygrywają"), Scoot McNairy („Operacja Argo"), debiutująca na wielkim ekranie Lupita Nyong'o, Adepero Oduye („Pariah"), Sarah Paulson („Uciekinier"), Michael Kenneth Williams („Zakazane imperium"), Alfre Woodard („Stalowe magnolie"), Chalk Chris („Newsroom"), Taran Killam („Gorący towar") i Bill Camp („Lincoln").

Film „Zniewolony" powstał na podstawie scenariusza Johna Ridleya („Red Tails"). Produkcją zajęli się Brad Pitt („Moneyball"), Dede Gardner („Jedz, módl się, kochaj"), Jeremy Kleiner („World War Z"), Bill Pohlad („Drzewo życia"), Steve McQueen („Wstyd"), Arnon Milchan („Władza") i Anthony Katagas („Zabić, jak to łatwo powiedzieć"), zaś producentami wykonawczymi są Tessa Ross („Slumdog. Milioner z ulicy") i John Ridley. Autorem zdjęć jest Sean Bobbitt, a montażem zajął się Joe Walker – obaj pracowali już przy poprzednich filmach McQueena, „Głód" i „Wstyd". Scenografię przygotował Adam Stockhausen („Kochankowie z księżyca"), a charakteryzację wykonała nominowana do Oscara Patricia Norris („Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda"). Muzykę napisał wielokrotnie nominowany do Oscara kompozytor Hans Zimmer.

Zapraszamy w lutym 2014.

Czytany 7112 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 stycznia 2014 13:10